KOTERLE BEN ALDIRMA
Vücudumuzda bulunan benler çeşitli sebeplerle oluşabilmektedir. Bu sebepler bilinmeden uygun tanı ve tedavinin yapılması güçleşmektedir. Bir dermatoloji uzmanına gittiğinizde dermatoloğun ben sorununuz ile ilgili ilk yapacağı iş benin hangi sebepler ile oluştuğunu anlamaya çalışmaktır. Daha sonra ben oluşumunu tetikleyen durum ortadan kaldırılmaya çalışılır. Ben oluşumuna neden olan sebeplere kısaca bakmak gerekirse,
-Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak. (Çiftçilik gibi meslek gruplarına mensup kişilerde rastlanmaktadır.)
-Aralıklı olarak sık sık güneş ışınlarına maruz kalmak. (Bronzlaşmak amacıyla güneşlenmek.)
-İlerleyen yaşın bir getirisi olarak meydana gelen ben oluşumu.
-Cilt kanseri gibi malign melonom bir durumun habercisi olarak ben oluşumu.
-Doğuştan var olan benler. (Bu durum çok istisnai olarak görülmektedir. Genellikle yeni doğan bir bebekte hiç ben yoktur. 20-30 yaşına gelindiğinde benlerin sayısı 40’ı aşmaktadır.)
Benlerin oluşumu nedenlerine kısaca göz attıktan sonra ben aldırma tiplerine değinebilir. Ben aldırma işlemi lazerle, cerrahi müdahale ile ya da koterle yapılabilmektedir. Bu işlemlerden koterle ben aldırma son yıllarda en çok tercih edilen ben aldırma yöntemlerinden biri olmuştur.
Koterle ben aldırma işleminde elektrik enerjisinden faydalanarak ben üzerinde ısı oluşturulur ve benin buharlaştırılması sağlanır. Bu işlem esnasında minimum düzeyde acı hissedilebilmektedir. İşlem sonrasında bölgede kabuk oluşursa kesinlikle dokunulmamalı 3-7 günde kendiliğinden düşmesi beklenmelidir.
Koterle ben aldırma ilk uygulamadan itibaren olumlu sonuçlarını ortaya koyan oldukça güvenilir bir yöntemdir. Bu işlemin size uygunluğu hakkında detaylı bilgi almak için lütfen koter alanında uzman hekimler ile irtibata geçiniz.

Advertisements